0530 523 68 75
bilgi@pikalite.com
12.04.2017

TS ISO/IEC 12207 YAZILIM YAŞAM DÖNGÜSÜ SÜREÇLERİ VESTANDARD KAPSAMINDA YAPILACAK ÇALIŞMALAR

Standard Kapsamı: Bu standard; yazılım endüstrisi tarafından kaynak gösterilebilecek, iyi tanımlanmış terminolojisiyle, yazılım yaşam döngüsü süreçleri için ortak bir çerçeve oluşturmaktadır. Bu standard; yazılım, bağımsız yazılım ürünü ve yazılım hizmeti içeren bir sistemin satın alınması ve yazılım ürünlerinin tedarik, geliştirme, işletme ve bakımı süresince uygulanacak süreçleri, faaliyetleri ve görevleri kapsar. Standard ISO/IEC 15504 SPICE standard serisine benzerlik göstermekte olup bazı süreçleri SPICE süreçleri ile örtüşmektedir. Bu bağlamda standard bir firma/kuruluş belgelendirme standardıdır.

Standard Kapsamında Yapılacak Çalışmalar: standardın güncel sürümüne göre (TS EN ISO 12207: 26.01.2010) belgelendirilecek olan kuruluşun/firmanın aşağıdaki süreçleri işletiyor olması beklenmektedir:

 1. Paydaş Gereksinim Toplama Süreci
 2. Yazılım Gereksinim Analizi
 3. Yazılım Mimari Tasarım Süreci
 4. Yazılım Detaylı Tasarım Süreci
 5. Yazılım İnşa Süreci
 6. Yazılım Entegrasyon Süreci
 7. Yazılım Yeterlilik Test Süreci
 8. Proje Planlama Süreci
 9. Proje Tetkiki ve Kontrol Süreci
 10. Karar Alma Yönetim Süreci
 11. Risk Yönetim Süreci
 12. Kalite Güvence Süreci
 13. Konfigürasyon Yönetim Süreci
 14. Yazılım Problem Çözüm Süreci

 

Belgelendirme Süreci: Standarda uygunluk belgelendirmesi, TSE tarafından gerçekleştirilmektedir. Belgelendirme için yukarıda bahsedilen süreçlerin uygulandığından ve örnek projeler üzerinde bu süreçlerin uygulandığına dair kanıtlar hazırlandıktan sonra TSE’ye tetkik başvurusunda bulunulur ve TSE ile karşılıklı olarak tetkik planı oluşturulur. Bu plana göre TSE yetkilileri firmada/kuruluşta tetkik ziyaretlerini gerçekleştirir. TS ISO/IEC 12207 tetkikleri ortalama 3-4 gün sürmektedir. Bu süre firmanın büyüklüğüne, örnek projelerin sayısı ve kapsamına göre değişebilmektedir. Tetkiklerde başarılı bulunan kuruluşlar/firmalar belge almaya hak kazanır.

Not – Belgelendirme maaliyetleri de adam/gün sayısına göre değişmektedir.

İlgili Başlıklar
Son Eklenenler
Kategoriler
Pi Kalite Danışmanlık ve Bilişim Hizmetleri © 2015
İLETİŞİM
BLOG